Ursynów na sportowo - Serwis sportowy Dzielnicy m.st. Warszawy

Dla seniora

Z Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji jesteś aktywny w każdym wieku!

Od czterech lat w UCSiR dużą popularnością cieszą się zajęcia sportowe dla Seniorów. Wychodząc naprzeciw coraz większym potrzebom i chcąc umożliwić udział w zajęciach jak największej liczbie osób w wieku senioralnym, UCSiR proponuje kilka możliwości uczestnictwa w zajęciach. Są to programy: „Senior Starszy Sprawniejszy” oraz ”Pływanie dla Seniora”. Zajęcia te uwzględniają przede wszystkim wiek ćwiczących i łączą elementy aerobiku i aqua aerobiku z ćwiczeniami gimnastycznymi. Zastosowanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń może stać się rozwiązaniem na wiele dolegliwości zdrowotnych, jakie często towarzyszą ludziom w wieku Seniora.

Co zrobić, aby wziąć udział w zajęciach?

Przede wszystkim należy odwiedzić lekarza, który stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do udziału w zajęciach gimnastyki. A następnie wybrać się do jednego z ośrodków UCSiR i zapisać się. Aby to uczynić należy przedłożyć do wglądu legitymację emeryta lub rencisty, lub dokument potwierdzający ukończone 60 lat.

Jak prowadzone są zajęcia?

Wszystkie zajęcia prowadzone są przez instruktora na sali lub w wodzie i mają charakter ogólnorozwojowy. Ukierunkowane są na potrzymanie lub podniesienie na wyższy poziom sprawności psycho-motorycznej ćwiczących. W zajęciach na sali wykorzystuje się różne formy ćwiczeń wolnych, oddechowych z wykorzystaniem przyborów jak handelki czy piłki rehabilitacyjne. Ćwiczenia te dostosowane są do możliwości i uczestników zajęć. Zajęcia gimnastyczne w wodzie przy muzyce, o małej intensywności uwzględniają ćwiczenia rehabilitacyjne, wzmacniające poszczególne partie mięśniowe oraz zwiększające zakres ruchu w stawach.

Co daje regularny udział w zajęciach?

Regularny udział w zajęciach wpływa na:
  • poprawę kondycji i wydolności układu oddechowego
  • zapobieganie otyłości
  • wzmocnienie mięśnia sercowego
  • wzmocnienie mięśni, kości i stawów
  • daje ogólną satysfakcję z poprawy samopoczucia

Rodzaje programów dla Seniora prowadzone w UCSiR:


„Senior Starszy Sprawniejszy” - gimnastyka na sali – zajęcia odbywają się 2 x tyg. lub gimnastyka w wodzie - zajęcia 1 x tyg. Program jest nieodpłatny. Ćwiczenia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów UCSiR.

„Pływanie dla Seniora”- w wyznaczonych dniach i godzinach (szczegóły w placówkach realizujących program) Seniorzy mogą nabyć bilet na pływalnię w specjalnej zniżkowej cenie za 6 zł. Czas przebywania na pływalni to 60 min. Korzyści z pływania rekreacyjnego to poprawa ogólnej kondycji oraz wzmocnienie organizmu. Seniorzy mogą także korzystać nieodpłatnie ze sprzętu sportowego typu: makaron, deska do pływania.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad przystąpienia do programów i ich realizacji proszę szukać w następujących ośrodkach:

Piłka nożna
Siatkówka
Koszykówka
Sporty walki
Piłka ręczna
Tenis
Taniec
Inne
Komercyjne zajęcia sportowo-rekreacyjne
Stowarzyszenia kultury fizycznej
Inne organizacje związane ze sportem i rekreacją